Feng shui + Hold

2022.03.29

Évszakok. Téli napfordulótól nyáriig felszálló ciklusban a hold. A föld kilélegzik. Energiák mennek kifele, csírákba, levelekbe, virágokba. Nyárra gyümölcsökbe. A második szakasz belélegzés. Hold leszálló ágban, energia húzódik lefele. Beérnek gyökérzöldségek, majd teljes visszahúzódás minden növénynél. Nedvkeringés megáll, levél beszárad, komposztálódik. És kezdődik előlről a természet megújulása. Ezt a ciklust értelmezhetjük születés-halálként is. A 4 évszakhoz négy őselemet rendeltek. Energetikailag is eltérő tulajdonsággal bírnak. Az őselemekhez égtájakat, napszakokat csillagképeket és a távolkeleti filozófiában ízeket, szerveket is besoroltak. Ott az ötödik, a fém elem is belép a képbe.

Mikor szembesültem azzal olvasmányaim során, hogy bizonyos összefüggések fedezhetők fel a vetésforgó, az őselemek, a holdfázisok, évszakok, de nem utolsó sorban jellemünk közt, valamint olvastam cikket az 5 elem szerepéről az étkezésben, hirtelen minden gömbölyű lett. Eddig is az volt, csak nem láttam.

Alább kis összefoglaló.
A vetésforgóban 4 szakasz van, első évben, miután komposzt beérett, vagy megtrágyáztuk a földet, ültessük a levélzöldségeket. Sok vízet igényelnek, és a legkevesebb napot. 4 órás fénnyel elvannak. Víz őselem jut eszembe róluk. Második év, bogyósok, paprika, paradicsom, tök, uborka, minden, amit a terméséért, gyümölcséért ültetünk. Fényigényük a legnagyobb, 12 óra is lehet. Tűz őselem. Harmadik év, gyökérzöldségek, minden, ami a föld alatt terem. Energia gyökerekben. Föld elem.
Negyedik év, bab, borsó, képzeljük el, ahogy törnek az égbe légiesen. A virágok, gyógynövények szintén elvannak tápanyagban szegényebb talajon, vagy eleve ki sem nőnek egy trágyázott földből. Szél őselem, a kifelé áradó energia szimbóluma a fa a keleti filozófia szerint. Mielőtt vetésforgó vagy az év újra indul, ne feledkezzünk el a komposztálásról. (Én az ötödik, fém elemet asszociálom az átváltozáshoz, komposzthoz.)
A hold tömegvonzása 6 óra 12 prcenként vagyis naponta 2x generál dagályt illetve apájyt. Mértek már 21 méteres tengerszint emelkedést is szuperdagály idején, mikor nem csak a hold vonzza a vízeket, hanem vele egy irányban van a nap is. Illetve télen újholdkor a legerősebb ez a vonzás. Ezek az erők növénykre, állatokra, de ránk is kihatnak.
Újholdtól teliholdig ugyanabban a kilélegző szakaszban van a föld, mint téli napfordulótól a nyáriig, az energiák kifele áramlanak, virágokba, gyümölcsökbe. Az ilyenkor szedett virág, gyümölcs elállóbb. Telihold után pedig jön a belélegző szakasz. Behúzódás gyökerekbe, ilyenkor éredemes átültetni növényeket, sőt ahogy egyre fogy a hold, végül már a gyökerekben is alig van energia, ezért érdemes kapálni újhold előtt, nem ered vissza a gaz, füvet nyírni, hisz alig fog nőni napokig. Az igazi kertészkedés időpontja növő félholdtól fogyó félholdig. Az átültetések ideje mindenképpen telihold után, mikor a győkerek aktívak. Holdnaptárakat találunk neten. Az alapszabályt kombinálják azzal, hogy a 12 állatövi csillagjegyet a 4 őselemhez besorolták, és szintén úgy követik egymást hogy víz-tűz-föld-levegő. Víz jelűek a halak, rák, skorpió,
tűz jelűek a kos, oroszlán, nyilas, föld elemhez tartozik a bika, szűz, bak, és levegő az ikrek, mérleg, vízöntő. A hold pályája során a 29 és fél nap alatt mind a 12 csillagjegy udvarában időz 2-3 napot. Holdnaptár szerint jó, ha eme napokon az adott elemhez rendelt növényekkel foglalatoskodunk.

 
"Vetés: levél-, virág, és termésnövényeket közvetlenül telihold előtt vagy növekvő holdnál az adott jegyben, gyökérnövényeket közvetlenül telihold után vagy fogyó holdkor földjegyben
Dugványozás: leszálló Holdnál
Ültetés: Szűz napon mindent, illetve a növényhez tartozó jegyben az adott növényt; gyökér-, virág- és termésnövényeket leszálló, levélnövényeket felszálló holdnál
Átültetés: leszálló Holdnál, Szűz napon a legjobb
Metszés, visszavágás: Fogyó Holdkor
Gyümölcsfákat termésnapon. Betegség miatt újholdkor. Növő Holdnál erőteljes hajtások várhatóak - néha ez is lehet cél. Virágos növényeket virágnapon, így másodvirágzásra számíthatunk

Locsolás: levélnapokon a legjobb
Trágyázás, tápoldatozás: fogyó Hold, legjobb levélnapokon (Rák, Skorpió, Halak) Növő holdkor soha, mert kiéghetnek gyökerek Ritkán lehet!: gyökérképződés elősegítésére gyökérnapon, gyengén virágzó növényt virágnapon
Gyomlálás: fogyó Hold, leginkább Bak napon, de jó még a Bika és Szűz is. Bak előtt Oroszlán napon való ásás még hatékonyabbá teszi a gyomok irtását.
Betakarítás, szüret, befőzés: tárolásra szánt növényeknél felszálló Holdnál az adott növényre jellemző jegyben. Friss fogyasztásra bármikor."

A víz-tűz-föld-levegő tehát a vetésforgóban a sorrend, és a csillagképeknél. Ugyanaz pepitában: levél-gyümölcs-gyökér-virágnap követi egymást a holddal való kertészkedésben.
Egy pillanatra gondolkozzunk el azon, hogy vajon az energia áramlások és hold-nap bolygók tömegvonzása tényleg meghatározó és befolyásolja a jellemünket is? Az, hogy nyitottak, extrovertáltak vagyunk, vagy introvertált, befelé fordulóbb, az függ attól is, hogy mikor születtünk? Hogy melyik elemben érezzük jobban magunkat, mikor vagyunk elemünkben?
Itt jön a képbe a kínai filozófia, szerintük az 5 elemhez kapcsolt ételekkel tudjuk befolyásolni a tulajdonságainkat is, illetve gyógyítani szerveinket. "Az vagy amit megeszel" mondta Hippokratesz is. Ő is ugyanarról beszélt?
Nézzük az energiaváltozások különböző formáit.
A tavasz a kikelet, gyermekkor, kelet, délelőtt, a szél, a rügyező fák, virágok, madarak. Az idő melegszik.
íz: sa­va­nyú
• funk­ció­kör: máj/epe
• össze­hú­zó, őr­zi a test­ned­ve­ket •
Tűz, nyár, forróság, déli gyümölcs, dél. Az energiák felfele áramlanak. Telihold.
íz: ke­se­rű
• funk­ció­kör: szív/vé­kony­bél
• ki­szá­rí­tó, ki­egyen­lí­tő
Föld, ősz, gyökérzöldség, behúzódás, hűvösebb, nedvesebb idő. Fogyó félhold. De jelenti a nyugatot, napnyugtát is. Hűvös, párás idő. Gyökérzöldségek.
• íz: édes
• funk­ció­kör: gyo­mor/lép
• hi­dra­tá­ló, har­mo­ni­zá­ló
Fém elem
• íz: csí­pős
• funk­ció­kör: tü­dő/vas­tag­bél
• fe­lold­ja a du­gó­kat, meg­nyit­ja
a pó­ru­so­kat
Ha fogyó holddal asszociáljuk, akkor méregtelenítésre pl alkalmas újhold előtti néhány nap.
Víz elem. Gondoljunk a nedves télre, az északi égtájra, a sötétre, energiák lefele áramlanak, újhold.
• íz: sós
• funk­ció­kör: ve­se/húgy­hó­lyag
• has­haj­tó, nyá­kol­dó, hígí­tó

A Hagyományos Kínai Orvoslásban (HKO) az öt elem elméletét az élettan és a kórtan, valamint a szervezet és a környezet közötti kapcsolatok magyarázatára használják. Az öt elem tanának ismerete irányt mutat az állapotfelmérésben és a megfelelő korrekciós eljárás kiválasztásában is.
Az erősítő vagy Sheng ciklus, melynek lényege, hogy minden elem az utána következő elem működését segíti, erősíti, táplálja.
A kontroll vagy Ko ciklusban pedig minden elem a kettővel utána következő elem működését gátolja, kontrollálja.
Az egyensúly fenntartásához mindkét ciklusra szükség van. Ha kontroll nélkül működne a tápláló ciklus, akkor kontrollálatlan túlburjánzás alakulna ki. Táplálás nélkül pedig leállna a fejlődés, növekedés.
Sheng ciklus:
A Tűz erősíti a Földet, mert égéstermékével táplálja.
A Föld erősíti a Fémet, mert létrejöhet benne.
A Fém erősíti a Vizet, mert dúsítja azt.
A Víz erősti a Fát, mert öntözi és így táplálja.

A Fa erősíti a Tüzet, mert elég benne.

Ko ciklus:
A Tűz kontrollálja a Fémet, mert megolvasztja.
A Fém kontrollálja a Fát, mert kivágja.
A Fa kontrollálja a Földet, mert gyökereivel átjárja és így megköti.
A Föld kontrollálja a Vizet, mert folyásának irányt szab.
A Víz kontrollálja a Tüzet, mert eloltja azt.
Az öt elem közötti összefüggések alkalmazhatók a testünkben zajló folyamatok, a természeti törvények és a társadalmi változások leírására is. Figyelembe veszik az étkezések, gyógyítás, a problémák megoldása során.
Ideális táplálkozásnál mind az 5 elem szerepel a tányéron.
Mindenből akkora mennyiséget kell magunkhoz vennünk, amennyi kiegészíti a másikat. Ha ugyanis egyik vagy másik elemből túl sok vagy túl kevés kerül a szervezetbe, a harmónia megbomlik, és különféle betegségek kialakulására lehet számítani. A kínai orvoslás a betegségek között tartja számon az elhízást és a túlzott soványságot is.
A különböző elemekhez a kínaiak különféle ételeket társítottak. Ezeknek az ételeknek különféle ízeket, ízhatásokat tulajdonítottak, mint az édes, savanyú, keserű, csípős, sós. Mind a mennyiségnek, mind az ízvilágnak harmóniát kell mutatnia, s akkor még nem említettük az ételkészítési eljárások fontosságát.

Jin -Jang
szimbóluma a tájcsitu, azaz a tájcsi ábra. A szimbólum kettős, dialektikus koncepciója leírja azokat az ősidőktől fennálló, egymással szemben álló, de mégis egymást kiegészítő kozmikus erőket, amelyek megtalálhatóak a világegyetem összes jelenségében.

Jin a kék a víz, a nedves, a hideg, a sötét, a nő, passzivitás, energiák lefele áramlása. Évszakok szerint legerősebb a jin télen. Jin állatok a halak.
Jang a vörös a meleg, száraz, magas, férfias, aktivitás. Energiák felfele áramlása. Évszakok szerint legerősebb a jang nyáron. Illetve teliholdkor, vagy délben. Legjangabb állatok a vörös húsú vadak.

Röviden a távolkeleti elméletről a gyógynövényekkel kapcsolatban:
Minden növénynek van rá jellemző
sajátossága, mint energiája, íze, mozgási jellegzetessége, és hogy mely meridiánokkal áll kapcsolatban. A négyféle nergia a hideg, hűvös, meleg, forró. A hideg vagy hűvös növények általában lázat, szomjúságot, gyulladt torkot és hővel kapcsolatos betegségeket gyógyítanak. 

A gyógynövények ötfle lehetséges íze: csípős, édes, savanyű, sós és keserű. 

A csípős gyógynövényeket izzasztásra, a qi és vér keringésének serkentésére használják. Ezeket rendszerint felszíni, felületi problémáknál alkalmazzák.

Az édes gyógynövényeknek három fő funkciója van: a hiányok feltöltése, más gyógynövények harmonizálása, detoxifikálása, fájdalom csillapítása és akut betegségek súlyosbodásának megakadályozása.

A savanyú gyógynövényeknek szintén három funkciójuk van: összehúz, gátol és szilárdít. Az ilyen növények jók izzadás, hasmenés, magfolyás, fehérfolyás megállításához.

A sós ízű gyógynövények puhítják a keményedéseket, olajosítja a beleket és elősegíti a leflé való ürítést. Az ilyen növényeket kemény székletek lazításához, vagy kemény duzzanatok/daganatok (mint strúma) oldásához használják.

A keserű gyógynövények elősegítik a bélmozgásokat, enyhítik a lázat és hőérzetet, harmonizálják a qit, felszárítják a nedvességet és kitisztítják a hőt. Ugyanakkor táplálják a veséket és jók a nedvesség eredetű betegségek kezelésére is.

A gyógynövény a felszívódás után négy különböző irányba mozoghat: a fej irányába felfelé; a lábak irányába lefelé; befelé, a zang és fu szervek irányába; vagy a felszíni rétegek felé kifele. A felfelé mozgó növényeket az esési tünetekkel járó betegségeknél (mint megsüllyedt szervek) használják. A lefelé mozgókat az emelkedési tünetekkel járó betegségeknél (mint köhögés, hányás), a kifelé mozgókat izzasztásra, befelé haladó felszíni tünetek kezelésére, a befelé mozgókat a bélmozgások és az emésztés serkentésére.

 
Jellemvonásaink nyugati elmélet szerint a 4 öselemhez kapcsolódva
Jin: behúzódás, lelki élet, introvertált
Föld Melankólikus
Víz Flegmatikus
Jang: kifele áradó energiák, aktivitás, extrovertált
Szél Szangvinikus
Tűz Kolerikus
A kilenc csillag KI elve szerint az öt őselem, a tűz, a föld, a fém, a víz, a fa a csí különböző megjelenési formái, melyek minden földi dolgot áthatnak, így kihatnak cselekedeteinkre, és befolyásolják életünk menetét is. A kilenc csillag KI módszerrel meg tudod állapítani, hogy mely erők, munkálkodnak benned. A gua szám, mely a születési dátum alapján meghatározható, információkat hordoz az alaptermészetedről, erényeidről, negatív tulajdonságaidról. Feltárja képességeidet és megmutatja, hogyan alakítasz ki kapcsolatot embertársaiddal.
Gua generátor több is van neten. Egyébként születési évünk utolsó két számjegyét adjuk össze mindaddig, míg egyjegyű számot kapunk. Ezt vonjuk ki tízből fiúknál. 2000 febr 4 után születetteknél 9-ből. Lányoknál 5-höz adjuk ill 6-hoz 2000 febr 4 után születettnél. Akinek 5 jön ki, az 8 nőknél ill 2 lesz fiúknál, mert az 5 a földet jelképezi, nem kerül kiosztásra.Mint kiderült, étkezéssel lehet gyógyítani szerveket de akár belső tulajdonságokat kiegyensúlyozni. (Aki tűz elemű, oltsa vízzel, egyen kevesebb vörös húst, több halat. Egy víz elemű befele forduló embernek jót tesz némi grillezés társaságban.)
Kínai gyógyító orvos de akár szakács is azt nézi, hogy testünk hideg vagy meleg nedves vagy száraz ill jin többletű, jang hiányos, vagy jang többletű, jin hiányos éppen, és ennek megfelelően melegíteni, szárítani jangosítani kell vagy ellenkezőleg, jinesíteni, hűteni, nedvesíteni, hogy vissza álljon az egyensúly, harmónia.

 
https://csillaghoroszkop.hu/kinai-horoszkop/9-kinai-ot-elem


https://mingmen.hu/kinai-horoszkop-jegyek/


Tehát a kérdés, én mint sárkány évében (fő qi jang (föld) mellék qi jin fa jin víz) évében született, fém elemű (gua) bika csillagképben (föld) szerintem introvertált melankólikus mit remélhetek? Mit egyek, tegyek, hogy jobban legyek? 🙂 🙂 🙂

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el